Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zástupci označili Zemanovo podezření na sabotáž během hospitalizace za nedůvodné

Podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) nebylo podezření prezidenta Miloše Zemana na sabotáž při jeho loňské hospitalizaci důvodné. Zeman chtěl prověřit okolnosti, při nichž byl během své hospitalizace nucen dle svého názoru čelit pokusu o zbavení pravomocí hlavy státu. Státní zástupci ale nadále prověřují možné padělání lékařské zprávy. 

„Podání bylo vyhodnoceno tak, že o podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže. S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno k vyhodnocení a případnému přijetí opatření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu,“ uvedl státní zástupce Marek Bodlák.

Zeman podnět podal na konci června ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Ten následně uvedl, že k prověření podnětu nemá pravomoc, takže ho předá nejvyššímu státnímu zástupci. Prezident v podnětu uvedl, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení pravomocí. Sabotáž se podle něj mohla stát v září až listopadu loňského roku.

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil šéf Senátu Miloš Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 Ústavy.