Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zastupitelství odmítlo Drahošovo trestní oznámení kvůli okradení Nadace pro děti

Během volební kampaně před prezidentskými volbami v roce 2018 se po sociálních sítích a mailech začal šířit anonymní text oznamující, že prezidentský kandidát, dnešní senátor (klub Starostové a nezávislí) Jiří Drahoš, okradl Nadaci pro děti. Senátor proto podal trestní oznámení na neznámé pachatele. Státní zastupitelství se ale případem odmítlo zabývat. Drahoš se proto rozhodl přistoupit k ústavní stížnosti.

Příspěvek, který se masivně šířil sociálními sítěmi, jako je Facebook, ale i elektronickou poštou ve formě tzv. řetězových mailů před prezidentskou volbou v lednu 2018, se znovu vynořil na podzim téhož roku, kdy Jiří Drahoš kandidoval do Senátu.Pisatel v něm tvrdí, že profesor Drahoš přijal od Nadace pro děti milion korun na svou prezidentskou kampaň nebo na financování svých poradců.

Jak zjistili redaktoři serveru Manipulátoři.cz, příspěvek se rozšířil z facebookové skupiny „Přátelé Miloše Zemana“, kam ho vložila uživatelka Ivana Buková. Jak lze ale zjistit z veřejně přístupného seznamu dárců, Nadace pro děti se sídlem v Březové žádný příspěvek na Drahošovu volební kampaň neposkytla a mezi dárci nefiguruje ani nadace samotná, ani její předseda Ing. Vladimír Číhal, ani žádný člen správní rady.

„Z transparentního účtu je jednoznačné, že jsem žádné peníze od Nadace pro děti ani jiné nadace s obdobným názvem neobdržel,“ uvedl Drahoš. A dodal: „Lži si nesmíme nechat líbit! Počátkem tohoto roku jsem podal trestní oznámení na anonymy, kteří o mně systematicky šíří lži na sociálních sítích a prostřednictvím mailů. Poslední kapkou bylo tvrzení, že prý jsem okradl jakousi „Nadaci pro děti“. Slíbil jsem tehdy, že Vám dám vědět, jak to dopadlo. Upřímně řečeno, výsledek mě příliš nepřekvapil: státní zastupitelství se tím odmítlo jakkoli zabývat. Zřejmě si nemyslí, že v on-line prostředí platí stejné právo a zákony jako v tom reálném. Rozhodl jsem se proto podat ústavní stížnost. Nenávistné útoky a dezinformační kampaně se na internetu neustále stupňují a každý z nás by měl mít možnost se těmto prokazatelným lžím postavit. Pevně věřím, že Ústavní soud bude stejného názoru!“