Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zástupkyně rozhodla o obnovení vyšetřování Zemanovy milosti pro podnikatele

Policisté se budou muset dál zabývat případem milosti, kterou udělil prezident Miloš Zeman kvůli vážné nemoci podnikateli Pavlu Podroužkovi. Státní zástupkyně zrušila rozhodnutí, kterým kriminalisté kauzu odložili. Omilostněný muž podle dřívějších zpráv médií dále podnikal, řídil své firmy nebo cestoval.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v souvislosti s milostí prověřovali podezření z podvodu, respektive z padělání a pozměňování lékařské listiny. Muže, kterého pražští policisté stíhali za krácení daně se škodou zhruba 9,7 milionu korun, omilostnil Zeman v polovině loňského září. Hrad k tomu tehdy uvedl, že muž trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Napsal také, že “tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě”. 

Český rozhlas ale následně informoval o tom, že podnikatel se od roku 2019 dostal do vedení šesti firem a jednu ze společností nechal zapsat do obchodního rejstříku deset dní poté, co dostal milost. Žádost o milost podala jeho matka. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu tehdy sdělil, že Zeman vycházel ze zdravotních zpráv.

Detektivové původně věc odložili s odůvodněním, že nezjistili, že by byl spáchán trestný čin. Jejich rozhodnutí však dozorující státní zastupitelství zrušilo pro nezákonnost. „Státní zástupkyně usnesení o odložení věci pro nezákonnost a neodůvodněnost zrušila a vrátila věc policejnímu orgánu k doplnění prověřování o konkrétní úkony,“ uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda.