Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stav prezidenta Zemana se zlepšil, lékaři ho přesunuli na běžný pokoj

Prezident republiky Miloš Zeman dnes opustil jednotku intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice a lékaři jej přesunuli na běžný pokoj. Důvodem je zlepšení prezidentova zdravotního stavu, na kterém má podle nemocnice zásluhu komplexní nutriční podpora, který byla prezidentovi během několikatýdenní hospitalizace poskytnuta. Na běžném pokoji by Zeman mohl začít přijímat návštěvy politiků, na schůzku čekají zejména premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda ODS Petr Fiala. 

„Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči. Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Dnes, tj. ve čtvrtek 4. listopadu 2021, byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení ÚVN,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Ústřední vojenská nemocnice v minulých dnech také oznámila vznik multioborového lékařského konzilia, které má dohlížet na prezidentovo zdraví a léčbu. Členy jsou například chirurg Pavel Pafko, fyzioterapeut Pavel Kolář nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Konzilium se poprvé sejde v pátek. 

Prostřednictvím svého kancléře Zeman oznámil, že je připraven přijmout kandidáta na premiéra Petra Fialu (ODS) ve chvíli, kdy bude přeložen na standardní pokoj. Vzkázal také, že se na setkání těší. Fiala požádal o schůzku hned po říjnových volbách. Na audienci u prezidenta čeká také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO).