Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Steinmeier uctil památku českých parašutistů, se Zemanem se na ekologii neshodli

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes v rámci třídenní návštěvy Česka uctil u památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před polednem jej na prvním hradním nádvoří uvítala v 11:00 čestná jednotka Hradní stráže i její hudba, která zahrála mimo jiné německou a českou hymnu.

Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze Steinmeierovi poděkoval. „Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ uvedl Zeman.

Po uvítání na Pražském hradě následovalo jednání obou státníků a společný oběd. „Včera jsme měli přátelskou večeři v Lánech. Dotkli jsme se například Afghánistánu, naše názory si jsou velice blízké,“ uvedl po setkání prezidentů Miloš Zeman. Dodal však, že se neshodli na tom, jak ekologické plány Evropské unie ovlivní energetiku. 

Podle Zemana má Německo v úmyslu některé uhelné a jaderné elektrárny rušit, zatímco Česko vyčkává, jak se bude vyvíjet energetická situace. „Pokud by Německo zaznamenalo nedostatek, Česká republika mu velice ráda dodá elektřinu, a to za rozumnou cenu,“ ubezpečil Steinmeiera český prezident. 

Odpoledne si Steinmeier prohlédne Strahovský klášter a jeho knihovnu a setká se s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Dnešní program pak zakončí slavnostní recepce na německé ambasádě. Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde navštíví chystanou expozici o česko-německých vztazích. Poté z Ústí odjede vlakem zpět do Berlína.