Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“, hlásá inzerát v novinách

Jako rytířské soupeření označil Jiří Drahoš volební boj před prvním kolem prezidentských voleb. S blížícím se druhým kolem ale začíná kampaň připomínat spíše zápasy v bahně.  Inzerát, který očerňuje Jiřího Drahoše se dnes objevil v několika celostátních denících.

Za zveřejněním inzerátu stojí Spolek Přátelé Miloše Zemana. Z textu je patrné, že kandidáta Drahoše Spolek spojuje s podporou migrace. K platbě za inzerát mělo dojít už před prvním kolem prezidentských voleb. Nejedná se o první podobnou kauzu v Česku. Inzerát připomněl závěr volební kampaně před pěti lety, kdy se těsně před druhým kolem v deníku Blesk objevil inzerát s informací, že Karel Schwarzenberg připravuje půdu pro navrácení majetku potomkům válečných zločinců a že pokládá poválečný odsun Němců za nespravedlivý.

Motto letošního inzerátu zní „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana!“ Text mohli čtenáři najít v Deníku a Právu. Paradoxní je, že v Deníku se na titulní straně objevuje i Drahošova reakce, který říká, že očekával podobné výmysly a dezinformace. Obsah inzerátu je podle něj chabá pomluva, neboť Drahoš opakovaně zdůraznil, že o imigranty v naší zemi nestojí. Na mnoha webech je bývalý šéf Akademie věd označován za „vítače“, ačkoli několikrát vybízel ke kontrolám na vnějších hranicích Evropy.

S pomluvami a dezinformacemi se ale potýkají oba prezidentští kandidáti. Například, v předvolebním období se hojně diskutovalo o Zemanově zdraví. Naopak o Drahošovi se vyrojily spekulace, že zneužívá malé chlapce nebo v minulosti působil ve funkci agenta StB. Zatímco Zemanovu osobu nejvíce obhajuje jeho tiskový mluvčí Ovčáček, Drahoš založil webovou stránku, na které se snaží očistit své jméno a upravit uvést dezinformace na pravou míru.