Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Strany s bojem o Hrad vyčkávají do parlamentních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos budou konat v pátek a sobotu 20. – 21. října. Většina politických partají považuje tyto parlamentní volby za stěžejní a lednovou volbu hlavy státu upozaďuje. Vzhledem k tomu, že odevzdat kandidátní listiny pro volbu prezidenta je možné nejpozději 7. listopadu, bude stranám po sněmovních volbách zbývat jen sedmnáct dnů na to, aby nominovaly své kandidáty.

Politické strany zatím žádné vlastní kandidáty nepředstavily, na rozdíl od předchozí volby, kdy se straničtí kandidáti prezentovali v poměrně velkém předstihu. Za ODS to v roce 2013 byl Přemysl Sobotka, za KDU – ČSL Zuzana Roithová a za ČSSD Jiří Dientsbier. Ani jeden z nich však neuspěl. “Tehdejší výsledky stranických kandidátů mohou být jedním z faktorů, které hrají roli,” řekl k tomu místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Sociální demokraté hodlají strategii pro prezidentské volby řešit co nejdříve, nejspíš už příští týden. ČSSD a ANO avizovali, že kvůli prezidentským volbám uspořádají vnitrostranická referenda, pravděpodobně to ale nestihnou.

ČSSD se dlouhodobě snaží kvůli rozkolům s hlavou státu najít vlastního kandidáta. Hrozí ovšem, že ve vnitrostranickém referendu by stejně nakonec mohl uspět právě Miloš Zeman, který má uvnitř strany stále nemalou podporu.

Za hnutí ANO by rád kandidoval ministr obrany Martin Stropnický, šéfovi hnutí Babišovi se to ale nezamlouvá. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek naopak podporuje současného prezidenta. Zda a případně koho ANO vyšle do prezidentského klání tak zatím není jasné. „Teď makáme na sněmovních volbách, asi sami vidíte, že je to tvrdé, a dá se předpokládat, že ze strany našich protivníků to ještě zdaleka není všechno,” sdělil druhý místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vyčkávání do voleb se každopádně může vyplatit ODS. Pokud občanští demokraté získají ve volbách alespoň dvacet poslaneckých mandátů, ODS se bude moci zapojit do boje o Hrad skrze poslaneckou nominaci. Kandidáta ale strana zatím stále hledá. “Ať už představíme vlastního kandidáta, nebo podpoříme nadstranickou osobnost, cílem je mít důstojného prezidenta, který ctí ústavní pravidla, nerozděluje společnost a nezpochybňuje naši prozápadní orientaci,” uvedl k tomu předseda Petr Fiala.