Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sucho v Česku

Sucho je horší problém než koronavirus, domnívá se prezident Zeman

Podle prezidenta Miloše Zemana je sucho zásadnějším problémem než současná krize kolem epidemie nového typu koronaviru. Česko by mělo budovat nové nádrže a snažit se zadržovat vodu v krajině, protože podle něj nyní voda z republiky odtéká do sousedních zemí bez užitku. Zeman to uvedl v rozhovoru pro ČTK.

Proti suchu je třeba bojovat nikoliv podlamováním naší energetické základny, například tím, že odstavíme jaderné elektrárny, ale vybudováním nových nádrží,” řekl prezident. Varování před suchem je podle něj také výzvou k investiční aktivitě a budování nádrží včetně přehrad. „Vím, že je v plánu vybudování až šesti vodních nádrží, přehrad. Premiér má pravdu, že za 30 let se tady nepostavila ani jedna přehrada,“ dodal.

Budování přehrad podle Zemana brání „zelení aktivisté“. Stavbu přehrad považuje prezident pro boj se suchem za dostačující. „Mluví se o dalších opatřeních, třeba výsadbě lesů a podobně, ale asi nejdůležitější je zadržování vody v krajině. My jsme v podstatě střecha Evropy a z té střechy bez užitku voda odtéká do sousedních zemí,“ konstatoval.

Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad – Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji. Ministerstvo zemědělství v pondělí informovalo, že chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je však výstavba vodních nádrží možná nejdříve za sedm let. Důvodem je komplikovaná příprava staveb.