Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jste sůl naší země, děkoval prezident Zeman starostům na Pražském hradě

Na Pražském hradě proběhlo vyhlašování výsledků soutěže o nejlepšího starostu a primátora ve volebním období 2014 až 2018. Starostům více než šesti tisíc českých obcí a měst srdečně děkoval na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.

„Chtěl bych oslovit naše starosty slovy Bible: Vy jste sůl země a bude-li sůl zmařena, kdo ji nahradí?“ zahájil proslov Zeman. „Prezidenti, premiéři, ba i ministři pokrývají pouze určitou výseč české politiky, ale těch šest a půl tisíce obcí musí být spravováno lidmi, kteří mají lásku ke své zemi, ke svému městu nebo ke své vesnici,“ řekl dále starostům prezident a poděkoval jim za to, že jsou.

Prezident také vyslovil obdiv k jejich mnohdy těžké práci a vyjádřil politování, že se občas najdou občané, kteří hází starostům klacky pod nohy. Uvedl, že vychází ze své vlastní zkušenosti s českou politikou. „Každému z nich se může stát, že ať už na začátku nebo v průběhu politické dráhy se objeví blbec, který na něj pošle anonymní udání a v tomto udání se policie bude dlouho bahnit, aniž by došla k jakémukoli závěru,“ prohlásil. Podle Zemana jsou v osmdesáti procentech případů starostové osvobozeni soudy od tvrzení státních zástupců a policie.

V souvislosti se škarohlídy a stěžovači Zeman tradičně poukázal na česká média. Řekl, že než jsou starostové osvobozeni, projdou si peklem a pomluvami. „A samozřejmě i špínou, kterou vytváří česká média. Neznám větší hnojomet, než jsou česká média a z toho vyplývá, že než byli tito lidé osvobozeni, užili si svoje. Přesto vydrželi a já bych jim chtěl za to poděkovat,“ zakončil prezident svou řeč.