Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sundejte ve školách Zemana, je to zločinec, vyzval olomoucký krajský radní

Radní Olomouckého kraje pro školství Aleš Jakubec (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) vyzval ředitele škol v kraji, aby ze školních učeben sundali portréty prezidenta Miloše Zemana. Reagoval tak na prezidentskou milost udělenou odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi i na Zemanovy dlouhodobě proruské postoje.

„Jako radní Olomouckého kraje pro školství prosím ředitele škol v našem kraji, aby sundali obrazy Zemana. Už toho bylo opravdu moc. Proputinovská orientace a legalizace mafiánských praktik jsou už podle mě za hranou. Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou,“ uvedl Jakubec na sociálních sítích.

Poslední kapkou prý pro Jakubce byla milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Ten byl minulý týden pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl také 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Prezident Zeman mu udělením milosti vše prominul. 

Vyvěšovat v učebnách portrét hlavy státu není a nikdy nebylo povinné. Jde o tradici sahající do dob rakousko-uherského mocnářství. „Rozhoduje o tom ředitel. Vím, že na některých školách mají Komenského, viděl jsem i Einsteina, jinde mají znaky České republiky. Je to pozůstatek z doby Rakouska-Uherska, kdy všichni museli vzývat toho nejvyššího. Myslím, že tato doba už skončila,“ dodal radní Jakubec.