Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sváteční program prezidenta republiky: četba, vánoční poselství a novoroční obědy

Od středečního odpoledne si prezident Zeman užívá adventní dovolenou na zámku v Lánech. Žádné státnické povinnosti jej nečekají, veřejně vystoupí až 26. prosince s vánočním poselstvím. Svátky bude podle mluvčího trávit se svými blízkými a volný čas vyplní četbou.

Po Novém roce pak prezidenta čekají tradiční slavnostní obědy s nejvyššími ústavními činiteli. Ve čtvrtek 3. ledna v Lánech už podruhé pohostí premiéra Andreje Babiše s manželkou Monikou.

Minulý rok se při společném obědě jako předkrm podávala kachní paštika ve slaninovém přebalu se žampiony dušenými v portském víně, následoval hovězí vývar s játrovými knedlíčky a domácími nudlemi. Jako hlavní chod byla svíčková na smetaně s houskovým a karlovarským knedlíkem a nakonec zmrzlinový pohár s čerstvě krájeným ovocem.

K novoročním tradicím hlavy státu patří také slavnostní oběd s předsedy obou parlamentních komor. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) poobědvají s prezidentem na Pražském Hradě 9. ledna.

Tato tradice byla letos porušena a oběd s předsedy obou komor se vůbec neuskutečnil. Pražský hrad to nejprve zdůvodnil zaneprázdněním prezidenta, média ale později informovala, že tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odmítl nabídnutý termín. Skutečným důvodem je však zřejmě prezidentova nevraživost vůči Milanu Štěchovi, který v prezidentské volbě podporoval Zemanova soupeře Jiřího Drahoše.

V příštím roce má už prezident naplánovaných několik zahraničních cest, nedávno k nim přibyla ještě státní návštěva Srbska, kam prezidenta pozvala premiérka Ana Brnabić. „Na příští rok se plánují cesty na Slovensko, do Rakouska, Maďarska a do Čínské lidové republiky, v pondělí pan prezident obdržel také pozvání na návštěvu Srbska,“ informoval hradní mluvčí Ovčáček.