Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do televizní debaty půjde místo Zemana jeho mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman opakovaně prohlásil, že v rámci nadcházejících voleb nehodlá vést žádnou volební kampaň a nechá na voličích, aby při lednovém hlasování ukázali, jak jsou s výkonem jeho mandátu spokojeni. Z toho důvodu se prezident odmítá účastnit jakýchkoli předvolebních debat, duelů a podobných veřejných vystoupení.

Soukromá televizní stanice TV Barrandov tak na debatu prezidentských kandidátů, která se má uskutečnit 2. ledna místo Miloše Zemana pozvala jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Jeho pozvání namísto Zemana vyvolalo vlnu bouřlivých reakcí ostatních prezidentských kandidátů.

Lékař Marek Hilšer se debaty odmítl zúčastnit, rozhodnutí zdůvodnil na svém twitterovém účtu následovně: „„S Ovčáčkem diskutovat nebudu. Má to být diskuze kandidátů, ne podržtašek. Jestliže na to Miloš Zeman nemá, ať to řekne voličům otevřeně a nehraje s nimi nečestnou hru.”

Svou účast odřekl rovněž vědec Jiří Drahoš. „V debatě prezidentských kandidátů 2.1. na TV Barrandov má Miloše Zemana zastoupit jeho tiskový mluvčí. Účast na takové diskusi považuji za zbytečnou,” napsal Drahoš na Facebook. Proti tomu se Jiří Ovčáček ohradil, že není žádný záskok, ale do debaty byl pozván přímo on.

Záměna se nelíbí ani Mirku Topolánkovi, který se kvůli tomu debaty také nezúčastní. „Pan Ovčáček se sice chová jako viceprezident či úřadující prezident, já ale kandiduji proti Miloši Zemanovi na funkci prezidenta. Kdybych se ucházel o funkci viceprezidenta, rád se Jiřím Ovčáčkem v duelu utkám. Miloši vylez! Neschovávej se za Ovčáčka. Chovej se jako prezident vykonávající plnohodnotně svůj úřad,” uvedl.

Do barrandovského studia nepřijede ani Pavel Fischer, ostatní kandidáti se zatím nevyjádřili. Jediný, kdo účast potvrdil je Michal Horáček. Uvedl, že váhal, zda nabídku přijmout, nakonec se ale rozhodl, že ano: „Nechodím pouze tam, kde je to pro mě příjemné. Kandidát na prezidenta musí za své postoje, zásady a vize bojovat všude. Uvítal bych, kdyby se Miloš Zeman se mnou utkal osobně. Chápu však, že už toho není schopen. A že místo sebe vysílá svého „viceprezidenta.”