Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Tomáš Březina – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Tomáš Březina (*21. února 1957) je zakladatel a stoprocentní vlastník společnosti BEST, která patří mezi přední tuzemské výrobce betonových stavebních prvků, díky čemuž je přezdíván „betonový král“] nebo „betonový Baťa“. V letech 1996–1998 byl poslancem PS PČR za ODS, později za Unii svobody. Založil a vede Český svaz betonářů, dříve předsedal Asociaci výrobců zahradní architektury.

K rozhodnutí kandidovat na prezidenta ho vede přesvědčení, že „na to má sílu, a také se chce od ostatních kandidátů lišit“. Kampaň hodlá financovat z vlastních prostředků a nechce žádat o podporu žádnou z politických stran. Podporu veřejnosti má poměrně velkou, v rámci podpisových archů nasbíral více než 85 tisíc podpisů, z toho 74 tisíc platných.

Svou kandidaturu staví na čtyřech programových bodech, kterými jsou: pravdivost, druhá transformace ČR, odpovědnost za sebe, rodinu a společenství, a skutečná řešení „byrokratické hydry“. Cestu vidí v rušení tisíců „zbytečných“ pozic ve státní správě včetně některých ministerstev nebo krajských úřadů. Rád by snížil i množství lékařů, soudců, učitelů nebo policistů. Za stěžejní považuje Březina výrobní sféru – zemědělství, průmysl a stavebnictví – ve které z necelých pěti milionů zaměstnaných pracuje zhruba 1,2 milionu lidí, což je podle něj málo. 

K válce na Ukrajině a k jednoznačnému odsouzení Ruska se Březina staví zdrženlivě, tvrdí, že není dostatečně vzdělaný v historii vztahů mezi oběma zeměmi. Aby se mohl rozhodovat kompetentně, potřeboval by podle svých slov kromě mediálního zpravodajství také informace z tajných služeb.