Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Tomáš Zima – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Tomáš Zima (*2. července 1966) je lékař specializovaný na biochemii a bývalý rektor Univerzity Karlovy. V letech 2005–2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1999 je přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, kde je také vedoucím referenční laboratoře pro klinickou biochemii. Je držitelem několika čestných doktorátů ze světových univerzit.

O kandidatuře na prezidenta uvažoval delší dobu, svůj záměr potvrdil v květnu 2022. „Po určitém váhání, a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti. Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,“ uvedl Zima.

V době covidu byl profesor Zima tvrdým kritikem vládních opatření. Vládě Andreje Babiše vyčítal chaotické rozhodování ústící v často „ničím nepodložená, a přitom pro život v zemi zásadní opatření“. Byl toho názoru, že se lidé s koronavirem budou muset naučit žít. Poté, co s covidem bojoval o život však připustil, že nemoc žádná „chřipečka“ není.

Jako prezident by se snažil řešit věci, které obyvatelstvo trápí, v současné době zejména zdražování energií. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ uvedl v rozhovoru. Kritizuje i českou účast na Lipské burze. „My vyrábíme elektřinu za desetkrát nižší cenu, než za jakou ji následně nakupujeme. To mi připadá jako nesmysl,“ dodal.