Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Tomio Okamura zvažuje kandidaturu na prezidenta republiky

Předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura oznámil, že uvažuje o své kandidatuře na prezidenta. Řekl to ve čtvrtek dopoledne před schůzkou s vyjednavači ANO, která se konala v Poslanecké sněmovně. Kromě jiného sdělil, že by se se svou stranou chtěl podílet na vzniku vlády. Společný pohled prý sdílí SPD s ANO třeba na zákon o obecném referendu. Případná koalice těchto dvou stran by však disponovala jen sto hlasy, pro vznik vlády by potřebovali ještě získat podporu třetího subjektu.

Tomio Okamura již jednou na prezidenta kandidoval, v roce 2012 ho ale do souboje o Pražský hrad nepustil Nejvyšší správní soud kvůli chybám při sběru podpisů. Takové riziko Okamurovi nyní nehrozí, neboť jeho strana ve Sněmovně obsadila 22 mandátů. Stačí mu tedy obejít svých 20 poslanců a získat jejich podpisy na kandidátní listinu.

Podle Okamury by měl na Hrad usednout člověk hájící české zájmy a odmítající migraci i islám. Pokud se nikdo takový neobjeví, SPD bude reagovat. „Chceme, aby prezidentem republiky byl člověk, který má nejblíže našemu volebnímu programu, prosazuje přímou demokracii, odmítá islám a odmítá imigranty. Kdyby takový kandidát nebyl k 6. listopadu večer, tak se k tomu budeme muset postavit a uděláme maximum proto, aby prezidentem nebyl člověk, který má opačné programové priority než my,“ sdělil předseda SPD.

Konečné rozhodnutí prý padne právě 6. listopadu, kdy se má během odpoledne Okamura ještě setkat s prezidentem Zemanem na zámku v Lánech. Případní kandidáti musí své přihlášky odevzdat Ministerstvu vnitra nejpozději 7. listopadu.