Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trestně stíhaný premiér, vláda bez důvěry, prezident kritizující veřejnoprávní média – Důvody ke studentské stávce, která se konala tento čtvrtek

Přesně ve čtvrtek v poledne došlo ke stávce více než dvou stovek studentů ze středních a vysokých škol. Hlavním cílem bylo ukázat jejich postoj k České republice jako jejich rodné zemi. Doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima se domnívá, že se tato stávka odehrála za pět minut dvanáct. Připouští, že je na ni možná pozdě. Rovněž prohlásil, že je více než zneklidňující, že současná vláda nemá důvěru, a její premiér v demisi Andrej Babiš je trestně stíhaný člověk, který předstírá, že se nic neděje a koná zarážející kroky.

Stávkujícím studentům se nelíbí to, že čeští občané spoléhají na jeden zdroj informací. Studenti proto doufají, že se jim podařilo otevřít diskuzi na téma opatrnosti u zdrojů, ze kterých získáváme informace. Dále věří, že stávkou povzbudili lidstvo k vlastnímu uvědomění si, že jejich chování a postoje musí mít dosah, a že všichni obyvatelé Česka se spolupodílí na tom, zda se ČR posouvá vpřed, či nikoli.

Dalším znepokojivým faktorem pro stávkující je chování znovuzvoleného prezidenta ČR Miloše Zemana vůči veřejnoprávním médiím, která neustále kritizuje. Doktorand Zima uvádí, že ve jménu Rady vysokých škol, které předsedá, je potřeba zakročit. Poukazuje na fakt, že Zeman učinil slib na své druhé funkční období se zajištěním klidu v zemi, a přesto těsně po slavnostní inauguraci je společnost ještě více rozdělená a vznikají tak propasti mezi občany této země.

Nejmenovaný student se v rozhovoru pro Aktuálně.cz svěřil s tím, že už nevěří ve změny přes noc. Zároveň přiznává, že odmítá slepě přihlížet situaci. Překáží mu skutečnost, že ústavní činitelé brojí proti nezávislosti médií, a dodává, že „je otázkou času, kdy dojde na reálnou bitvu o veřejnoprávní média, jejich dozorčí rady nebo kontrolní orgány.“ Podotýká, že je moc rád za tuto stávku, kterou se nakonec podařilo zorganizovat. Šlo o ryze studentskou záležitost. Je vděčný za podporu řadou osobností figurujících ve veřejném životě. Na závěr student konstatoval, že záměrem stávky bylo v lidech vzbudit pocit nelhostejnosti. Stávkující si do budoucna přejí, aby prezident Zeman přestal podporovat vládu bez důvěry v čele s trestně stíhaným politikem. Navíc od Senátu čekají, že se aktivněji zapojí do strategických a personálních rozhodnutí, která koná vláda.