Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trestní oznámení na kancléře Mynáře bude řešit centrála proti organizovanému zločinu

Trestní oznámení, které podal senátor Václav Láska (Senátor 21) na kancléře Vratislava Mynáře kvůli jeho údajným pokusům ovlivnit soudy, prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Rozhodl o tom ve čtvrtek Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek, informaci zveřejnil senátor Láska.

Kvůli ovlivňování nezávislosti justice čelí kancléř Mynář celkem třem trestním oznámením – kromě Lásky je podala iniciativa Rekonstrukce státu a neznámý občan. Policie bude muset nejprve objasnit podstatu jednotlivých podání a posoudit, zda je ve věci dáno reálné podezření z trestného činu. Policisté si tak mimo jiné mohou Mynáře pozvat k podání vysvětlení.

Láska o podání trestního oznámení informoval před třemi týdny na svém webu, kde zveřejnil i jeho plné znění. Předseda hnutí Senátor 21 vycházel z informací, které v průběhu ledna publikovala média jako reakci na informace Respektu o neoficiálních schůzkách hradního kancléře s vybranými soudci. Podle advokáta a někdejšího policejního vyšetřovatele Lásky se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

„Existuje důvodné podezření, že se tohoto jednání dopustil ve vztahu k soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi (spor o služební zákon a kauza Lesní správy Lány), předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi (kauza vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA) a někdejšímu předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi (vyžadování informací ke kauze Plzeňské teplárenské a další zásahy),“ uvedl tehdy senátor Láska.

Mynáře se už dříve zastal prezident Miloš Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám. Mynář podle prezidenta nikoho neovlivňoval. Láska je ovšem opačného názoru. Sdělení policie o postoupení oznámení na NCOZ okomentoval senátor slovy: „Trestní oznámení doputovalo na správnou adresu.“