Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Třetí přímá volba prezidenta začala. Zemana doprovodila manželka s dcerou a svůj hlas dal Babišovi

Dnes ve 14 hodin se po celém Česku otevřely volební místnosti a občané začali volit v historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky. Pro svého nástupce hlasovala i dosavadní hlava státu, prezident Miloš Zeman. V lánské škole odevzdal svůj hlas bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), neboť by na Pražském hradě chtěl někoho s politickými zkušenostmi. Prezidenta k volbám doprovázelamanželka Ivana i dcera Kateřina.

Protože člověk který v politice prakticky začíná a tyto zkušenosti nemá, je rizikem pro všechny občany, ale také sám pro sebe,” řekl. “Když nemá velké politické zkušenosti, tak sice přinese něco zajímavého a nového, ale jenom ve stejném smyslu jako v matematice existují záporná čísla. A my potřebujeme spíše čísla kladná,” uvedl Zeman.

Současný prezident také vyslovil přání, aby ten, kdo přijde do prezidentského úřadu po něm, nebyl automat na podpisy, aby to nebyl jenom ceremoniář, který každému uhne a každému vyhoví a aby to byl aktivní politik, který dokáže prosadit svůj názor.

Prezident v krátkém rozhovoru označil hlasování v přímé volbě za „nesmírně zásadní“. . Občané tak jsou podle něj vtaženi do politiky a musí přemýšlet, komu dají svůj hlas. A když se tohoto práva vzdají, tak vlastně kapitulují, řekl. Jako druhý důvod uvedl, že v přímé volbě nemohou prakticky existovat intriky, protože voličů je několik milionů, zatímco poslanců a senátorů 281. Prezidenta dříve volil Parlament, první přímá volba se konala v roce 2013.