Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Turecko je faktickým spojencem Islámského státu, řekl Zeman na setkání s občany

Turecko je podle prezidenta Miloše Zemana faktickým spojencem teroristické organizace Islámský stát. Prezident to prohlásil na setkání s občany ve Vintířově na Sokolovsku, kam zavítal v rámci třídenní návštěvy Karlovarského kraje. Během debaty odpovídal na dotaz z publika, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty.

„Proč útočí na Kurdy? No, protože jsou faktickými spojenci Islámského státu,“ odpověděl prezident tazateli. „To znamená, i když jsou členy Severoatlantické aliance a hlásí se do Evropské unie – a tam je ovšem málo pravděpodobné, že budou přijati – tak existovaly informace o tom, že v době, kdy Islámský stát okupoval podstatnou část jak Sýrie, tak Iráku, bylo právě Turecko, které zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu. Konkrétně například vývoz ropy a podobně,“ vysvětlil prezident.

„Takže bohužel pan prezident Erdogan spíše rovněž vsadil na islamizaci Turecka. Už to není ten sekulární stát Atatürka a už je to spíše stát, který vyznává islámskou ideologii. A z toho logicky vyplývá, že má blízko k islámským radikálům a z toho logicky vyplývá, že naopak útočí na Kurdy,“ dodal Zeman.

Prezident odpověděl i na další dotaz z publika ohledně situace na Ukrajině, která už je několik let na pokraji občanské války. Tamní problémy by podle českého prezidenta mohla pomoci vyřešit decentralizace Ukrajiny. Ukrajinské a ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny se podle něj vzájemně příliš nesnášejí. Současnou situaci označil za křehké příměří. „Rozumné řešení, které bylo zakotveno v minských dohodách, ale které bohužel nikdo nedodržuje, by spočívalo ve změně ukrajinské ústavy. Tedy konkrétně v decentralizaci Ukrajiny. Aby nejen ruskojazyčné, ale všechny regiony měly větší samostatnost,“ řekl.

Miloš Zeman se v Karlovarském kraji zdrží do čtvrtka. V plánu má další debaty s veřejností, například v Aši, v Kraslicích nebo Milhostově. Oproti předchozím návštěvám nemá v plánu návštěvu žádných podniků ani továren.