Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů a nemělo by být členem EU, prohlásil Zeman

Turecko se při vojenské operaci v Sýrii dopustilo válečných zločinů a nemělo by se proto stát členem Evropské unie, prohlásil prezident Miloš Zeman. Uvedl také, že zásadně nesouhlasí se slovy tureckého prezidenta Erdogana, že Kurdové jsou teroristé. Turecko zahájilo ofenzivu namířenou proti Kurdům v příhraničí Sýrie minulou středu poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky.

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimálně nemělo být členem Evropské unie,“ řekl Zeman. Poukázal na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové. Zemanův názor potvrdil mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville, podle kterého by „Turecko by mohlo mít podíl na válečných zločinech na syrských Kurdech“. Turecko o členství v EU požádalo v roce 1987.

Zeman důrazně odmítl Erdoganovo tvrzení, že Kurdové jsou teroristé. Kurdské jednotky známé jako pešmergové byly podle českého prezidenta nejúčinnější silou v boji proti Islámskému státu, a Turecko naopak de facto financovalo IS tím, že odebíralo jeho ropu. „Naopak bych si položil otázku, zda teroristy nejsou ti, kdo na Kurdy útočí a dopouštějí se při tom bestiálních vražd,“ zamyslel se Zeman. Proturecké milice bojující na straně Turků jsou podle něj odnoží Islámského státu, která v Sýrii ještě zůstala.

Kurdové byli podle Zemana zrazeni Amerikou i Evropou a měli bychom s nimi soucítit. „Právě my jako národ, který v roce 38 byl podobně zrazen, bychom měli mít vůči Kurdům alespoň elementární solidaritu a pomáhat jim v rámci našich možností,“ poznamenal prezident.