Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Udílení státních vyznamenání bude o rok odloženo, rozhodl prezident po návštěvě Prymuly

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě nakonec epidemii koronaviru neuskuteční. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale až příští rok. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Na tiskové konferenci, která byla bez možnosti dotazů, to dnes řekl kancléř Vratislav Mynář.                                      

„Na základě doporučení pana ministra zdravotnictví profesora Prymuly pan prezident rozhodl, že ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce,“ oznámil kancléř. „Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil,“ napsal vzápětí na Twitter ministr zdravotnictví Prymula.

Podle kancléře Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října ve 20:00. Státní svátek také připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

Prezident se do poslední chvíle snažil oslavy státního svátku, byť v omezené podobě, zachovat. Zrušení oslav 28. října považoval za zbabělost a urážku státního svátku. Vedoucí prezidentské kanceláře Mynář uvedl, že v nouzové variantě se plánoval ceremoniál pouze za účasti prezidenta a oceněných, kteří by museli mít negativní test na covid-19 starý nanejvýš 24 hodin, po dobu slavnostního aktu by měli roušky a byli by od sebe nejméně dva metry. Recepce, která se obvykle po ceremoniálu koná, se letos neplánovala.

„Od samého začátku jsme neplánovali a nikdy nebylo myšleno, že po ústavním aktu, který se bude konat ve Vladislavském sále, by byl naplánován nějaký raut, recepce nebo chcete-li party,“ dodal kancléř.