Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Univerzita Karlova podala dvě žaloby na prezidenta kvůli nejmenování profesorů

Univerzita Karlova dnes podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby směřující na rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Podle žalobců prezident Zeman porušil pravidla pro jmenování a akademické svobody. Na tiskové konferenci o podání žalob informoval rektor univerzity Tomáš Zima.

„Spor o nejmenování dvou našich kolegů profesory nekončí. Mě osobně tato záležitost netěší a mrzí. Bohužel. Dle našeho názoru zákony a pravidla musejí platit pro každého občana, jak pro rektora, tak pro pana prezidenta,“ řekl Zima. „V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás. Tento spor není sporem Zima – Zeman. Je to spor Univerzita Karlova versus prezident republiky,“ upozornil rektor.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

Podle vedení univerzity není na prezidentovi nebo ministrovi, aby přezkoumávali, jestli mají akademici titul profesora dostat nebo ne. Na to je podle rektora Zimy univerzita a komise. „Argumenty, které jsou v těch správních žalobách, jsou v zásadě obdobné v obou případech. Vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil předchozí postup prezidenta republiky a vyslovil závazný právní názor, ze kterého musí prezident republiky vycházet,“ uvedl prorektor pro akademické kvalifikace Aleš Gerloch.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček označil podání správních žalob za krok, který není překvapivý, prezident ale na svém rozhodnutí o nejmenování obou akademiků prý trvá.