Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Úřad prezidenta ztrácí na významu, Zeman podle průzkumu nezvládá koronakrizi

Podle podzimního průzkumu agentury STEM/MARK prezidentský úřad pro Čechy v poslední době ztrácí na významu a současný prezident nezvládá koronavirovou krizi. Při průzkumu před rokem a také ještě letos v březnu pokládalo úřad prezidenta za důležitý shodně 77 procent dotázaných. Nyní ale podíl Čechů, kteří považují úřad za významný, klesl na 70 procent.

„Zdá se, že epidemická krize mění náhled na více institucí veřejného života. Někteří lidé se cítí být více ohrožení, ztrácí se ve změti informací, a to se projevuje i v jejich postojích,“ uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. „U prezidentského úřadu je to dáno především vysokými nároky na tuto funkci, ale také tím, že současný prezident podle názoru lidí během krize nenaplnil úlohu empatické opory a vlastně nebyl téměř vidět či slyšet,“ doplnil.

Lidé v průzkumu hodnotili působení současného prezidenta známkami jako ve škole. Nejhorší výsledek měl Zeman právě v aktivitách v době koronavirové krize, kde mu dalo 20 procent lidí čtyřku a 47 procent pětku. Jedničku, nebo dvojku dostal prezident pouze od 14 procent lidí. Ve většině oblastí převažovali v hodnocení Zemana čtyřky a pětky. Jenom v kategorii využívání prezidentských pravomocí měly většinu známky od jedničky po trojku. 

Průzkum zjišťoval také podporu možných adeptů na příští hlavu státu. Jasný favorit se v průzkumu neobjevil. U šesti jmen v čele průzkumu se podíl lidí, kteří by daného člověka určitě volili, pohybuje jen kolem deseti procent. Stabilně vysokou podporu mají veřejně známé osobnosti Marek Eben, Petr Pavel nebo Dana Drábová. Z politiků pak lidé zmiňují Jiřího Drahoše, Andreje Babiše nebo Miroslavu Němcovou.

Šetření veřejného mínění prováděla agentura STEM/MARK na přelomu letošního září a října. Zúčastnilo se ho 815 lidí ve věku 18 a více let.