Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Úspěšný podnikatel Tomáš Březina oznámil, že chce kandidovat na prezidenta

Český podnikatel Tomáš Březina, který vybudoval firmu Best (vyrábí betonové stavební prvky), dnes na tiskové konferenci oznámil kandidaturu na prezidenta republiky. Březina se označil za pravicového politika a voliče chce oslovit například potřebou druhé transformace České republiky nebo řešením „byrokratické hydry“. Pětašedesátiletý „selfmademan“ si chce možnost kandidovat zajistit pomocí petičních podpisů.

Že nejde o recesi, potvrdil Březina Hospodářským novinám. „Je to tak, nezešílel jsem, chci se brát za lepší Česko,“ potvrdil deníku miliardář, který detaily své kandidatury uvede příští týden na tiskové konference, kam pozval zástupce médií. Podle Březiny Česko potřebuje prezidenta, který není „součástí beztvaré hmoty“. Dodal, že řada ostatních kandidátů bude voličům splývat, protože si jsou podobní. „Já se budu snažit být kandidátem jiného typu,“ prohlásil.

Prezidentskou kampaň si plánuje financovat z vlastních prostředků a finanční sbírku neplánuje. Dárcům se ale bránit nebude. Březina výrobce betonových stavebních prvků před rokem za miliardy prodal společnosti DEK Víta Kutnara. „Nejsem úplně chudý, na kampaň by mi to mělo stačit,“ poznamenal.

Tomáš Březina (*1957) vystudoval stavební fakultu ČVUT, do roku 1990 pracoval jako projektant, mistr, stavbyvedoucí nebo referent v různých pražských podnicích. Poté založil společnost Best, ze které vybudoval největšího českého výrobce betonových stavebních prvků pro venkovní a zahradní architekturu. V letech 1996–1998 byl poslancem za ODS, později za Unii svobody. Je ženatý a má tři děti.