Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní soud potvrdil vyřazení kandidátky Denisy Rohanové z prezidentské volby

Ústavní soud na dnešním tiskové brífinku potvrdil, že stížnost kandidátky Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud už dříve vyřadil z voleb prezidenta, je zjevně neopodstatněná a nebude se tak moci prezidentské volby účastnit. Ústavní soud konstatoval, že kandidátní listinu je možné podat až po vyhlášení voleb a nelze akceptovat podpisy poslanců, kterým mezitím skončil mandát.
 
Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud (NSS) ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu. NSS to dokonce označil za „chytračení“. Vnitro prý ke kandidátní listině Rohanové nemělo vůbec přihlížet.
 
Rohanová v ústavní stížnosti namítala, že výklad právní úpravy provedený Nejvyšším správním soudem překračuje znění zákona. „Ze zákona o volbě prezidenta republiky neplyne počátek lhůty pro podávání návrhů kandidátních listin. Výklad provedený Nejvyšším správním soudem tedy podle ní představuje dotváření práva, což soudům nepřísluší,“ uvedl generální sekretář Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.
 
„Je vidět, že moje ústavní stížnost obsahovala znaky, které bylo třeba, aby Ústavní soud posoudil, proto ji neodmítl, ale zamítl. Zabýval se jí. Jsem velmi zvědavá na odůvodnění. Ustálená judikatura Ústavního soudu celou dobu říká, že soudy si nesmí dotvářet právo, a z toho zamítnutí zřejmě plyne, že smí,“ reagovala Rohanová. V těchto volbách je tak po Karlu Janečkovi druhým kandidátem, kterému Ústavní soud neumožnil se prezidentského klání zúčastnit.