Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní soud se začal zabývat návrhem prezidenta na zrušení části zákona o střetu zájmů

Plénum Ústavního soudu se začalo zabývat návrhem prezidenta Miloše Zemana na zrušení části zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš. Jednání je podle mluvčí ÚS Miroslavy Sedláčkové neveřejné a usnesení soud nevyhlásí. Podnět k Ústavnímu soudu dal prezident Miloš Zeman už v únoru 2017.

Prezident v návrhu označil zákon o střetu zájmů za protiústavní, neboť podle něj omezuje podnikání členů vlády. rezident proto navrhuje zrušit tři paragrafy. Zákon koncem roku 2016 po schválení senátem prezident vetoval, sněmovna ho ale přehlasovala. Nezbylo mu tedy, než se s kritikou obrátit na Ústavní soud.

Kromě Zemanova návrhu se musí soud vypořádat také s poslaneckým návrhem podobného obsahu, pod kterým jsou podepsáni převážně zástupci hnutí ANO. Úpravu dlouhodobě kritizuje i premiér Andrej Babiš (ANO), který tvrdí, že mu zákon upírá základní práva. Pokud Ústavní soud stížnosti vyhoví, může napadené paragrafy zrušit.

Zemanova stížnost u Ústavního soudu se začala řešit potom, co do Česka dorazil finální audit Evropské komise kvůli čerpání unijních dotací. Kontroloři v dokumentu potvrdili své předběžné závěry, že premiér Babiš je kvůli vlastnictví holdingu Agrofert ve střetu zájmů. Po auditním šetření tak došli k závěru, že Babiš porušuje české i evropské právo. Premiér se závěry evropských auditorů nesouhlasí, podle něj Evropská komise nemůže vykládat tuzemskou legislativu. Argumentoval mimo jiné i Zemanovou stížností.