Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní soud zamítl Zemanův návrh na zrušení části „lex Babiš“ jako nedůvodný

Prezident Miloš Zeman dnes prohrál boj o zrušení části zákona o střetu zájmů, nazývaný „lex Babiš“. Ústavní soud zamítl jeho návrh, stejně jako obdobný návrh skupiny poslanců, jako nedůvodný. Zároveň ve svém rozhodnutí konstatoval, že člen vlády je povinen respektovat zpřísněná pravidla střetu zájmů, a že tento zákonný rámec je v souladu s naší Ústavou.

Návrh prezidenta Miloše Zemana a skupiny poslanců, převážně z hnutí ANO, směřoval na zrušení části zákona, která zakazovala členům vlády vydávat periodický tisk a omezovala přístup jimi vlastněným firmám k veřejným zakázkám. Zákon zároveň znemožňuje firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky.

Soudce zpravodaj Jan Filip konstatoval, že zákon o střetu zájmů není v rozporu s Ústavou České republiky a zůstane nadále v platnosti beze změny. Zdůraznil také, že ač premiér Andrej Babiš tvrdí, že zákon o střetu zájmů je zákonem namířeným především proti němu, není to pravda. Jde o zákon, který střet zájmů řeší u všech osob, které se dostanou do situace, že ze soukromého sektoru přejdou do politiky. Lex Babiš tedy podle Filipa ve skutečnosti vůbec není Lex Babiš.

Prezident prostřednictvím svého tiskového mluvčího oznámil, že rozhodnutí Ústavního soudu pochopitelně uznává, přestože nebylo jeho návrhu vyhověno. „Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění,“ uvedl Ovčáček.