Ústavní soudci přijdou o přestupkovou imunitu, prezident podepsal senátní novelu
Prezident Miloš Zeman svým podpisem schválil senátní novelu, která upravuje přestupkovou imunitu ústavních soudců, informoval Pražský hrad. Vyplývá z ní, že ústavní soudci ztratí možnost úplné přestupkové imunity. Budou pro ně tak budou platit stejná pravidla jako pro každého jiného občana. Zůstane jim ale možnost požádat o projednání přestupku v kárném řízení.
Současná úprava právní úprava stanoví, že ústavní soudce, který pochybil, může dostat maximálně výtku v kárném řízení. Předloha ústavním soudcům nabízí kárné řízení, ve kterém může dojít k projednání přestupku, podobně jako u poslanců a senátorů. Ve zmiňovaném kárném řízení se bude provinilé soudce trestat dle přestupkového zákona. Stejně tomu je u zákonodárců v disciplinárním řízení. Minulý rok se přestupku dopustil například soudce Ústavního soudu Radovan Suchánek, když překročil rychlost u řízení svého vozidla, za což byl potrestán „jen“ výtkou.
Od dubna roku 2002 mají poslanci a senátoři na výběr. Mohou si zvolit, zda budou potrestáni jako ostatní obyvatelé ČR za své přestupky, ať už dopravní, či jiné. Druhou variantou je spolupráce s parlamentními imunitními výbory, které mají právo příslušná pochybení prošetřit. O této svobodě v rozhodování rozhodlo přijetí senátní novely zákona o přestupcích. Parlament tak zrušil úplnou přestupkovou imunitu u členů Sněmovny. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová prohlásila, že tehdejší úprava novely nezahrnovala ústavní soudce.
Úterý byl dnem schválení několika dalších zákonů. Zeman podepsal rovněž novelu zákona, která spravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Cílem je snazší pohyb pracovníků po EU. Hlava státu dala zelenou i vládní novele upravující vznik společenství vlastníků bytů v původně ryze družstevních domech. Prezidentský podpis se nově objevil i pod zákonem o poskytnutí státní záruky ČNB za půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu.