Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní stížnost na Zemana podal ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Na jaře roku 2015 odmítl prezident Miloš Zeman podepsat profesorský jmenovací dekret třem akademikům – Ivanu Ošťádalovi, Janu Eichlerovi a Jiřímu Fajtovi. Vysokoškolští docenti se jeho rozhodnutí chtěli bránit soudní cestou, jejich žaloby ale byly zamítnuty. Posledně jmenovaný Jiří Fajt se proto rozhodl podat na Zemana ústavní stížnost.

Zeman tehdy svoje rozhodnutí nejmenovat kunsthistorika Fajta, fyzika Ošťádala a politologa Eichlera profesory zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Ředitel Národní galerie Fajt se podle Zemana provinil tím, že požádal banku, aby mu prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele galerie. “Já tuto žádost považuji za nepřímou žádost o úplatek a odmítám jmenovat vysokoškolským profesorem toho, kdo požádal o úplatek,” vysvětlil loni Zeman. Ošťádal nebyl jmenován kvůli jeho údajným kontaktům se státní bezpečností.

Jiří Fajt prezidentovy argumenty označil za nepravdivé a manipulativní, Zeman se podle něj chová nepřípustně svévolně.

Předchozí žaloba na ochranu proti nečinnosti, kterou s Fajtem společně podala za Ošťádala Univerzita Karlova byla zamítnuta. Stejně dopadla i kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Proto se nyní obrátil Fajt na Ústavní soud, který se kauzou bude zabývat. “Ústavní stížnost docenta Fajta přišla 6. listopadu,” potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Vyhlášení nálezu Ústavního soudu je naplánované na 20. listopadu.