Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní žaloba na prezidenta Zemana je hotová, senátoři popsali celkem 25 prohřešků

Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana je hotová a připravena k hlasování Senátu o jejím podání. Sedm bodů popisujících Zemanova jednání, která jsou podle více než 30 senátorů porušením Ústavy, bylo ještě aktualizováno o poslední skutek. Tím jsou prezidentovy průtahy s odvoláním Antonína Staňka z postu ministra kultury.

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana popisuje celkem 25 údajných prohřešků proti Ústavě. Návrh sepsala skupina senátorů v čele s Václavem Láskou (SEN21), který podání žaloby inicioval. „Žalobu na prezidenta píšeme jako příběh šesti let prezidentského mandátu, při kterém prezident soustavně pošlapává Ústavu i zákony,“ vysvětlil už dříve Láska.

Podle textu žaloby postupoval Zeman protiústavně například usilováním o to, aby Bohuslav Sobotka nebyl premiérem, odmítnutím odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, nejmenováním Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nebo odkládáním odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.

Aby návrh žaloby Senátem prošel, musí pro ni hlasovat tři pětiny přítomných zákonodárců – tedy nejméně 49. Podporu jich podle klubu SEN21 vyjádřilo zatím 41. Pokud by návrh u senátorů prošel, zašle předseda Senátu ústavní žalobu Poslanecké sněmovně. Ta má následně tři měsíce na to, aby třípětinovou většinou všech poslanců vyjádřila s návrhem ústavní žaloby souhlas. Teprve poté může o žalobě a případném odvolání prezidenta rozhodovat Ústavní soud.

Prezident Miloš Zeman se neobává, že by mohl přijít o svůj mandát. O iniciátorovi Láskovi si myslí své. „Jak říkal klasik dr. Štrosmajer: Kdyby hloupost nadnášela, bude se pan senátor Láska vznášet jako holubička,“ zprostředkoval reakci hlavy státu Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.