Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní žaloba na prezidenta Zemana nemá ve Sněmovně šanci na úspěch

Poslanecká sněmovna během čtvrtečního zasedání s nejvyšší pravděpodobností neschválí ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Podání žaloby vypracované Senátem k Ústavnímu soudu nepodpoří při čtvrtečním projednávání poslanci vládních stran ANO a ČSSD ani zákonodárci KSČM, která kabinet podporuje, a opoziční SPD. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že část poslanců ANO má k žalobě politické výhrady, část právní. Někteří ze 78 poslanců vládního hnutí budou aktivně hlasovat proti návrhu, jiní zvažují, že se hlasování zdrží nebo ze sálu odejdou. Vzhledem k pevně danému počtu hlasů, které jsou pro podání žaloby nutné, znamená nehlasování totéž jako odmítnutí žaloby.

Žalobu nepodpoří ani žádný z poslanců ČSSD, uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Valachová. Důvody tohoto rozhodnutí přiblíží sociální demokraté ve čtvrtek na jednání pléna sněmovny. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče je žaloba napsaná chaoticky jako špatná slohová práce, chybí v ní vlastní vymezení skutku. “KSČM tak jako ostatní strany míní, že by měla být žaloba projednána, s tím, že Sněmovna by se k ní neměla připojit,” uvedl.

„Pro“ budou určitě hlasovat poslanci TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Tyto opoziční strany ale mohou pro podporu žaloby získat maximálně 73 hlasů, včetně hlasů pětice nezařazených poslanců, což k podání k Ústavnímu soudu nestačí.