Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Lánech by se o prezidenta muselo nepřetržitě starat až sedm zdravotníků, tvrdí Zima

Šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima v rozhovoru pro Deník.cz uvedl, že přesun prezidenta Zemana z Ústřední vojenské nemocnice na zámek Lány by v podstatě znamenal přesunout tam s ním celý tým vykonávající lékařský dohled. Podle Zimy se jedná o pět až sedm zdravotníků, kteří by zajišťovali 24hodinovou péči o prezidenta. 

„Ošetřovatelskou péči, tedy rehabilitaci a dostatečnou výživu, musí obstarat kvalifikovaný personál,“ řekl Zima. „Službu je třeba zajistit 24 hodin denně včetně víkendů, takže jde o pět až sedm zdravotníků. Zaměstnanci zámku Lány či Pražského hradu to mohou saturovat zhruba z 30 procent,“ upřesnil rektor Univerzity Karlovy. Podle Zimy by měl být prezidentův pokoj vybaven podobně jako v nemocnici. 

Zima v rozhovoru potvrdil, že Zeman byl přijat „v relativně těžkém stavu“, ale za měsíc na lůžku v ÚVN se jeho stav výrazně zlepšil. „Pan prezident během léčby rozkvetl, nabral síly, přibral,“ konstatoval Zima. Přesto se šéf konzilia domnívá, že prezident by měl v nemocnici ještě nějaký čas pobýt. Zároveň však uvedl, že pohovory s kandidáty na ministry je nepochybně schopen absolvovat už nyní. 

„Chci zdůraznit, že je vždy na rozhodnutí jakéhokoliv pacienta, tedy i pana prezidenta, kdy chce být propuštěn. Nemocnice není v žádném případě vězení. My se domníváme, že by doba hospitalizace měla být delší, ale to nevylučuje propustku na den nebo víkend, na ceremoniální akty, aby si pacient i jeho okolí vyzkoušelo, jak to funguje,“ dodal Zima.