Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Lánech proběhlo setkání nejvyšších ústavních činitelů, předsedu Senátu nepozvali

Na pozvání prezidenta Miloše Zemana proběhlo v úterý na zámku v Lánech setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice České republiky. Schůzky se zúčastnili předseda vlády Andrej Babiš (ANO), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kvůli své cestě na Tchaj-wan pozván nebyl.

Ve společném prohlášení ústavní činitelé odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb. Státníci též podpořili sankce Evropské unie vůči představitelům běloruského režimu, kteří se podíleli na represích vůči demonstrantům. 

„Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu,“ uvedl po schůzce ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Jedním z témat setkání byla také nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, proti které ostře protestovala Čína. Ústavní činitelé se shodli, že tuto cestu nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. „Rozvoj vztahů s Čínou v souladu s prohlášením o strategickém partnerství z roku 2016 a na základě vzájemného respektu, výhodnosti a úctě ke svrchovanosti druhé strany je v zájmu ČR, a cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan nelze pokládat za jakoukoli změnu v této politice,” stojí v prohlášení.

Prezident přitom Vystrčila, který je jako předseda Senátu druhým nejvyšším ústavním činitelem, na schůzku nepozval právě kvůli této cestě, která podle něj byla nerespektováním jednotné zahraniční politiky ČR. Podle předsedy Sněmovny je však prezident nakloněn své rozhodnutí za určitých podmínek přehodnotit. „Pana prezidenta jsem se na to ptal a říkal, že to není nic, co by nemohlo být přehodnoceno, ale záleží také z velké části na panu předsedovi Vystrčilovi. Míček je nyní na jeho straně hřiště,” prohlásil po schůzce Vondráček.