Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Lánech se v sobotu sešel prezidentův expertní tým, Zeman ocenil lidi v první linii

O víkendu se na lánském zámku opět sešel poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Na schůzce členové expertního týmu opět řešili, jak by Česká republika měla postupovat v boji s koronavirem. Prezident vyzdvihl nasazení složek v tzv. „první linii“ a vyjádřil maximální podporu vládě.

„Ze strany pana prezidenta padla slova uznání pracovníkům v první linii, kteří denně nasazují zdraví, aby se epidemie nešířila. Z toho jednání jsem měl pocit, že jestli je potřeba něco říct, tak je to to,” uvedl po jednání šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že další prohlášení k současné situaci Zeman pronese, až uzná sám za vhodné.

Hamáček odmítl, že by vláda chystala v nejbližších dnech výrazně zmírnit stávající opatření. „Musíme to ještě chvilku vydržet. Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme opatření nějak radikálně uvolňovat,” dodal. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček během odpoledne na Twitteru doplnil, že prezident podporuje kroky, které krizový štáb v rámci boje s koronavirem přijal. „Prezident republiky plně podpořil opatření Ústředního krizového štábu pod vedením Jana Hamáčka,” uvedl. Zeman se prý také detailně zajímal o projekt chytré karantény, díky kterému bude možné rozvolnit současná protiepidemická opatření. 

Prezident Zeman i všichni členové jeho poradního týmu zasedli ke stolu s pohoštěním v rouškách. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst. Prezident v neděli vysvětlil, že kvůli rouškám poprvé zrušil společný oběd a přichystané drobné občerstvení bylo možné konzumovat s rouškami.