Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V neděli proběhne na Hradě pokračování koncertu Hradní stráže „Hrajeme Česku“

V neděli dne 19. dubna 2020 od 13:00 hodin bude na vlnách stanice Český rozhlas Dvojka odvysílán přímý přenos koncertu „Hrajeme Česku“ z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. O hudební produkci se postarají členové Hudby Hradní stráž.

Po půlhodině v katedrále ve 13:30 hodin hudebníci vystoupí se svými skladbami postupně ze čtyřech míst na hradbách Pražského hradu, odkud si je mohou poslechnout Pražané ze svých domovů. 

Pražský hrad tímto reaguje na omezení, se kterými se v těchto dnech musí občané potýkat, a chce tak povzbudit všechny, kteří zažívají těžké momenty, speciálně pak všechny postižené v krizových oblastech Evropy.

Podobný koncert se odehrál už na Květnou neděli 5. dubna. Tehdy v přímém přenosu Českého rozhlasu z katedrály sv. Víta zazněly vybrané sólové skladby a jedna skladba v doprovodu varhan. Odpoledne zahráli trubači „do oken“ obyvatelům čtvrtí přilehlých k Pražskému hradu: z I. nádvoří směrem na Hradčany, z Matyášova pavilonu směrem na Malou Stranu, z bašty Na Opyši směrem ke Starému městu a z ochozu Letohrádku královny Anny v Královské zahradě směrem do Dejvic.

Pořadateli koncertu jsou Kancelář prezidenta republiky, Vojenská Kancelář prezidenta republiky a Hradní stráž ve spolupráci s Českým rozhlasem Dvojkou. Jako výraz solidarity s přáteli v zahraničí byla do programu zařazena díla italské, francouzské a anglické hudební kultury.