Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V4 je úspěšná, protože zabránila migračním kvótám, prohlásil na závěr summitu Zeman

Na zámku v Lánech dnes vyvrcholil dvoudenní summit zemí visegrádské skupiny (V4), ke kterým se druhý den připojili prezidenti Srbska a Slovinska. Na závěrečné tiskové konferenci vystoupili všichni zúčastnění prezidenti. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že skupina V4 je úspěšná, protože zabránila přijetí migračních kvót. Zúčastnění se také shodli na tom, že by EU měla přijmout Srbsko. Setkání se uskutečnilo z iniciativy českého prezidenta.

„Zabývali jsme se pozicí Visegrádu v EU. Konstatovali jsme, že Visegrád byl úspěšný v minulosti, když zabránil tzv. migračním kvótám a nevyjádřil souhlas s kandidaturou pana Timmermanse,“ řekl na úvod tiskové konference Zeman. Připomeňme, že nizozemský politik Frans Timmermans byl kandidátem na post šéfa Evropské komise po letošní volbách do Evropského parlamentu.

Zeman dále oznámil, že ohledně vstupu Srbska do Evropské unie došlo mezi prezidenty k naprosté shodě. „Jsem rád, že vám mohu oznámit, že všichni prezidenti jednomyslně podporují včlenění Srbska do Evropské unie a jsou ochotni tomuto včlenění poskytnout maximální pomoc,“ řekl. Perspektivě rozšíření EU o země západního Balkánu se hlavy státu věnovaly v dnešním třetím panelu summitu.

Dva bloky jednání, kterých se ve středu zúčastnili Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder, se podle hlavy českého státu týkaly pozice V4 v Evropské unii či brexitu. „Nyní se bude (V4 – pozn.) zabývat jak problémy evropského rozpočtu, tak problematikou obnovitelných zdrojů, protože každá země má svůj energetický mix,“ poznamenal Zeman.

Odpovědnost za brexit mají podle něj Evropská unie i Britové. „Evropská komise někdy svými často nesmyslnými direktivami rozčílila britskou populaci,“ domnívá se Zeman. Britové podle něj pak namlouvali občanům, že když odejdou z EU, tak na tom vydělají. To byla dle prezidenta chyba.