Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus: Letošní volby nic nezmění, žádný z politiků nemá odvahu na silná témata

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřil skeptický postoj vůči současnému politickému dění. Obává se, že ani podzimní parlamentní volby nebudou východiskem z krize. Strany podle něj mají strach pozvednout závažná témata, jako je „sebedestrukce Západu, covidismus, klimatismus, genderismus“. 

„Zdráhám se říci, že tyto volby budou zlomem. Bojím se, že budou únikem od vážných témat k nevážným,“ řekl Klaus v rozhovoru. „Žádná strana nezvedne téma jako sebedestrukce Západu, covidismus, klimatismus, genderismus a všechny tyto věci. Kolem těchto velkých témat se bude chodit po špičkách, strany se budou bát, aby náhodou neztratily nějakého voliče, a bude se mluvit o zástupných tématech, takže volby nic nepřinesou,“ domnívá se exprezident. 

Problém české politické scény jsou podle Klause lídři jednotlivých stran. Jakákoli odlišnost od hlavního názorového proudu je podle Klase okamžitě kritizována a penalizována. „Zejména politici se již vůbec neodváží vystoupit z řady. Největší výhodu pak mají ti, kteří nemají žádné názory. Jako třeba pan Babiš. To neříkám jako útok na jeho osobu, ale prosté konstatování. Nemá klasicky vybudované politické názory, a tím pádem nemá problém své výroky měnit a odvolávat,“ podotkl Klaus. 

A Klausův názor na jedny z favoritů letošních voleb – Piráty? „Může to být lepší, může to být horší, já osobně se děsím, kdyby významně větší vliv získali Piráti, kteří by nás vrátili o třicet let zpátky,“ řekl. Piráty v minulosti označil za „novokomunistickou stranu par excellence“. „Jsou to novodobí komunisti a takoví bojovníci za lepší zítřky, kteří kdyby získali nějaké lepší pozice, tak bych se toho děsil. Doufám, že voliči toto nedopustí,“ prohlásil Klaus.