Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus: My jsme komunismus neporazili, komunismus se rozpustil

Prezident Václav Klaus v sobotu 19. června oslaví své 80. narozeniny. Oslava proběhne v pátek v prostorách a zahradách Pražského hradu, pozváno je několik stovek hostů. Ohlédnutí za osmi dekádami svého života poskytl Klaus v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

V rozhovoru bývalý prezident i někdejší premiér popsal sám sebe jako rebela a žáka, který měl spory s učiteli. „Myslím, že jsem trošku povahově rebel a protestant v tom ironickém slova smyslu, protestující. Takže jsem ze začátku měl spory třeba s učiteli, třeba. Prostě když se mi něco zdálo blbý, tak jsem to říkal nahlas, což dělám koneckonců i teď.“ 

Významným milníkem v Klausově politickém životě byl pád komunismu a následná transformace ekonomického a politického prostředí k volnému trhu a demokracii. V bilančním rozhovoru Klaus zdůrazňuje, že konec 20. století nelze vnímat černobíle.

„Jedna věc je dnešní realita a druhá věc realita tehdejší doby. Obrázek 70. let, že bylo mrtvo a pak najednou Charta, tak ten svět prostě není (..) Já jsem prostě nepatřil do toho seskupení kolem Václava Havla, do té Charty. Prostě Charta pro mě byli moc lidé spojeni s rokem 1968, a to zejména v mé ekonomické oblasti. Pokoušeli se reformovat nereformovatelné,“ domnívá se exprezident.

„Já prostě ve stovkách vystoupení a projevů v angličtině vždycky říkám „we didn’t defeat comunism, comunism melted down“. My jsme komunismus neporazili, komunismus se rozpustil (..) Když už se to všude kolem zhroutilo, nám to taky trochu spadlo do klína. Nebyli jsme první, kdo dělal revoluční kroky. Ani v roce 1989. My jsme byli jedni z posledních, ale to nekritizuji. Takhle se točí různá dějinná kolečka, točí se různou rychlostí, tak to beru,“ shrnul Klaus. 

Prezident Klaus se také svěřil, že jeho výrok „nikdy jsem nebyl na vodě“ nebyla provokace a skutečně nikdy v životě řeku nesjížděl. Řekl také, že jít „na pivo“ už nepovažuje za marnivost. „Dřív jsem mohl pyšně a sebevědomě říci, že jsem nikdy nešel na pivo, protože to by se mi zdálo jako plýtvání času. No a teď už ubylo toho jít na tenis, tak už se mi stane, že jdu na to pivo,“ zasmál se.