Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus: Prezidentem nemá být Marťan, z Kulhánků a Horáčku mě jímá hrůza

V tomto týdnu se odehrála tradiční Svatovavřinecká pouť, spojená s výstupem na vrchol Sněžky. Mezi její obvyklé účastníky patří i bývalý prezident Václav Klaus, který ani letošní účast nevynechal.

Komentovat předvolební průzkumy a kampaně jednotlivých uchazečů o prezidentské křeslo Klaus odmítl, ale k tématu voleb se přeci jen krátce vyjádřil. Za klíčové považuje exprezident parlamentní volby, ale optimismem rozhodně nehýřil: „V tomto smyslu jsou prezidentské volby druhotné, nemyslím, že nezajímavé, protože se tam rojí kandidáti, které považuji za šílené a úsměvné, že se o něco takového pokouší. Ale jestli se může něco změnit v naší zemi, tak to jsou volby parlamentní, ani v tomto případě mně rozložení karet mezi jednotlivými politickými stranami nedává velkou naději, že by se něco v naší zemi po volbách mohlo zlepšit k lepšímu“.

Dodejme, že Václav Klaus byl českým prezidentem zvolen dvakrát po sobě a strávil tak na Pražském hradě dohromady deset let, mezi roky 2003 až 2013. Od té doby se v politice nepohybuje, byť se k politickému dění sporadicky vyjadřuje. V roce 2013 podpořil při volbě svého následníka kandidaturu Miloše Zemana.

I když bývalý prezident nechtěl rozebírat volební průzkumy a kampaně, naznačil, jakou má představu o ideálním prezidentovi: „Myslím si, že prezidentem nemá být Marťan, myslím vůči politickému systému. Když vidíme, co se stalo na Slovensku, že byl zvolen prezident Kiska, no tak to by pro nás všechny mělo být zásadním varováním, aby se něco takového nestalo u nás. Prostě to musí být někdo z politického systému, s jistou zkušeností, kdo tuší, o co v té politice jde“. Nakonec konkretizoval, koho by si na Hradě určitě nepředstavoval: „když vidím všechny ty pány Kulhánky a Horáčky, jímá mě hrůza“.

Michal Horáček výrok Klause komentoval: „To má recht. Jsem a budu mimo systém, který vytvořili lidé vždy ochotní zohlednit své zájmy na úkor jiných. O to v tom, čemu tu drze říkají „politika“, bohužel jde. A ne že bych to netušil. Dávno vím „o co v politice jde“ a nejsem v tom sám. Kandiduji právě proto, aby to neměli tak snadné. Proto je z toho jímá ta „hrůza“,“ uvedl Michal Horáček.