Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus připustil, že bude znovu kandidovat na prezidenta

Bývalý prezident Václav Klaus v nedělním pořadu Partie na TV Prima připustil, že by mohl znovu kandidovat na post prezidenta republiky. Po dvou funkčních obdobích v letech 2003–2013 by se tak mohl vrátit na Pražský hrad a vystřídat Miloše Zemana, kterému jeho druhý mandát skončí v roce 2023.

„Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,“ odpověděl Klaus na otázku, zda bude v příští prezidentské volbě kandidovat. Podle sázkových kanceláří je totiž horkým favoritem na příštího prezidenta právě Václav Klaus, uvedla moderátorka. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že už je to úkol pro nové generace,“ připustil svou kandidaturu exprezident. Nová generace si ale podle něj o to musí říct a musí se vyprofilovat, ne do funkce přicházet jako „bezbarvá osoba“.

„Prázdnotu pana Drahoše jsme my někteří viděli od prvopočátku,“ připomněl Klaus příklad „bezbarvé osoby“. „Já bych si přál, aby se vyprofilovali lidé s pevným, jasným názorem, se schopností říci ne i když vrchnost, myslím tím zahraniční, říká něco jiného. Musí mít odolnost vůči obrovským atakům, které jsou spojeny s takovouto čelní funkcí. Jak se říká, na špičce pelotonu zkrátka nejvíc fouká,“ shrnul Klaus své představy o příštím prezidentovi.

Václav Klaus byl následně tázán, zda takové předpoklady naplňuje jeho syn, Václav Klaus ml., o kterém se v rámci příštích prezidentských voleb také hodně diskutuje. „Myslím, že vyprofilovanost názorovou předvádí velmi dobře a musím se přiznat, že i já čtu se zájmem jeho pondělní komentáře na novinky.cz a myslím, že on se pouští do celé řady témat určitě šířeji než kdokoli jiný, koho já vůbec tady v naší zemi vidím“. Klaus dále uvedl, že jeho syn má odvahu jít proti proudu. „Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,“ dodal.

Exprezident Klaus se vyjádřil i k současné Babišově vládě. Závidí mu slabou a nevýraznou opozici, které chybí charismatičtí vůdci a kritizoval jeho dárečky voličům. Slevy na jízdné pro různé skupiny a obědy zdarma považuje za komunistická opatření. Otázky týkající se premiérovy rodiny a byznysu označil za nedůležité. Vláda však podle něj učinila i několik dobrých rozhodnutí, jako například nepodpořit pakt o migraci.