Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Válečný veterán Bitvy o Británii Emil Boček dostane od Zemana Řád Bílého lva

Prezident Miloš Zeman letos při udělování státních vyznamenání propůjčí Řád Bílého lva nejvyšší třídy válečnému veteránu druhé světové války Emilu Bočkovi. Prezident to oznámil při oslavě Bočkových 96. narozenin. Veterán Bitvy o Británii a jeden z posledních žijících letců britské RAF už v roce 2010 obdržel Řád Bílého lva třetí třídy od prezidenta Václava Klause.

Prezident Bočkovi v pondělí poděkoval, že loni při závěrečné televizní debatě před prezidentskou volbou seděl v Rudolfinu s dalšími válečnými veterány v první řadě. K narozeninám mu předal sošku bronzového lva. Dodal, že mu chce dát ještě něco, co je důležitější, tedy nejvyšší státní vyznamenání první třídy, protože v minulosti obdržel Řád bílého lva pouze třetí třídy.

„Asi tak před půl rokem jsme se setkali na Pražském hradě, a Vy jste mně tehdy říkal: já mám od Vašeho předchůdce vyznamenání Bílého lva, ale třetí třídy, jak je to možné? Vzpomínáte si na to, že je to třetí třída? A já s Vámi naprosto souhlasím, protože od té doby, co jsem se ujal prezidentského úřadu, považuji za samozřejmé, že každé vyznamenání je vyznamenáním první třídy,“ řekl během projevu prezident.

Zeman by zároveň rád Bočka povýšil do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší vojenská hodnost. „A proto Vám chci oznámit, že 28. října tohoto roku ode mne dostanete znova Bílého lva, ale tentokrát první třídy. A nejen to, protože tady vidím pana ministra obrany, který má právo mi navrhovat generály k povýšení,“ dodal prezident.

Stíhací letec Emil Boček z domova odešel tajně v 16 letech v roce 1939. Dostal se do Libanonu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940. Následně se dostal do Británie, kde nejprve sloužil jako mechanik u 312. stíhací perutě a v závěru války od října 1944 se stal pilotem-stíhačem u 310. stíhací perutě. Do konce války měl na kontě 26 operačních letů. Z letectva odešel v roce 1946.