Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Válečný veterán Lom vrátil Zemanovi pamětní list. Prezident se podle něj chová velezrádně

Válečný veterán bitvy o Británii, Flight sergeant 311. perutě Královského letectva RNDr. Tomáš Lom, CSc., vrátil prezidentu Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Zeman se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Bývalý letec v průvodním dopise uvedl, že ze Zemanových rukou proto nemůže pamětní list přijmout.

„Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy ‘k výročí osvobození Československa’ lidem, kteří za vlast nasazovali život. Proto jej ani já nemohu přijmout,” uvedl veterán v dopise adresovaném Kanceláři prezidenta republiky.

Lom zároveň zveřejnil samotný pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu. Píše v něm, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií. „Pandemie sice zabránila osobnímu předání Pamětního listu, ale jsem si jist, že jsme spojeni poutem lásky k vlasti, kterou jste prokázal činy,“ píše v dopise hradní kancléř. 

Pražský hrad se k vrácenému listu vyjádřil prostřednictvím tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům. Pan Lom panu prezidentovi křivdí. Pocity velmi často vedou k tomu, že druhým lidem křivdíme,” konstatoval mluvčí.