Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vánoční poselství prezidenta republiky již poosmé natočí a odvysílá TV Nova

Tradiční vánoční poselství prezidenta republiky bude již poosmé v řadě natáčet a vysílat televize Nova. Projev, který mohou diváci zhlédnout 26. prosince 2020 ve 13:00, se bude natáčet na zámku v Lánech. Prezident republiky v něm zhodnotí uplynulý rok a nabídne svůj pohled na aktuální dění v zemi.

„Stejně jako každý rok budeme projev prezidenta republiky volně poskytovat i ostatním televizím a médiím, aby ho mohly ve stejný čas také vysílat,“ informoval ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova Kamil Houska.

Ve svém loňském poselství prezident vyzdvihl ekonomickou stabilitu České republiky, kritizoval naopak pomalost státní správy a tradičně kritizoval dotace na obnovitelné zdroje. V projevu se označil za klimatického kacíře, protože diskuse o klimatických změnách se podle něj stává náboženstvím a on sám ji neuznává. 

„Vítejte v úspěšné zemi. Zemi, která má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, má stabilní ekonomický růst, má relativně klesající a poměrně nízký státní dluh,“ řekl loni na úvod prezident Zeman.

Jako každá země má ale Česká republika podle něj své problémy, které shrnul pod termín „pomalost“. Zopakoval, že soudní řízení trvají neúměrně dlouho.„Víte, že například H-System trval 20 let, kauza Vlasty Parkanové a letadel CASA ještě není skončená a už trvá 10 let, a i když David Rath byl doslova přichycen s úplatkem v ruce, soudní proces s ním trval sedm let,“ vypočítal. „Pokud jde o stavební řízení, jsme na krásném 162. místě na světě ze 180 států. Někde na úrovni Burkiny Faso a dalších afrických zemí,“ poznamenal v roce 2019 Zeman k pomalým stavebním úřadům.