Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana připomínal podle komentátorů spíše předvolební proslov.

Komentátoři českých médií se shodují na tom, že vánoční projev současného prezidenta ČR Miloše Zemana zněl spíše jako projev předvolební.  Média rovněž upozorňují na souhlasné reakce politiků zejména ze stran ANO, SPD a KSČM. Tyto politické strany tvoří většinu v Poslanecké sněmovně, jejímž svorníkem je právě Zeman.

Komentátor Lidových novin poukazuje na fakt, že Zeman do svého projevu zakomponoval určité strategie, které má naplánované do zimních prezidentských voleb. Je paradoxní, že Zeman o volební kampani hovoří i během vánočního projevu, i když neurčitě, i přesto, že žádnou volební kampaň dle svých slov nevede. Hlavní bod projevu o tom, že se máme dobře, by měl v posluchačích vyvolat pocit, že není třeba nic měnit, když to funguje. Dodává, že v projevu Zeman hovořil zejména o českých voličích, důchodcích, Evropské unii a NATO. Některé ze svých myšlenek věnoval i těm, kterým se nezamlouvá vláda bez důvěry.

Komentující na webu Aktuálně.cz bez váhání ohodnotil Zemanův projev jako předvolební. Myslí si, že současná hlava státu disponuje schopnostmi, díky kterým využívá svoji prezidentskou funkci velmi strategicky. Podařilo se mu zaobalit některé nehezké věci do pěkného obalu, tudíž celkový dojem je kladný. Do vánočního poselství zahrnul útoky na “nepřizpůsobivé” občany, kteří pobírají sociální dávky. Dále popsal chování úředníků státní správy, kteří se zabývají zbytečnou prací, na kterou se následně vymlouvají, a z projevu nevynechal ani migrační kvóty EU. NATO označil za líné v boji proti islámu. Na závěr komentátor uvedl, že mu v projevu chyběly myšlenky k rostoucímu českého extrémismu, nové struktuře dolní komory a zejména vnímání naší země v západní Evropě. Nejvíce zklamaný je ovšem z výroku lídra SPD Tomia Okamury, který Zemanovo poselství považuje v souladu s prioritami svého hnutí.

Autor komentáře z deníku Právo zase odkazoval na skutečnost, že prezident Zeman nevypíše předčasné voly, byť má k nim pravomoc, v případě, že se vládě zakladatele hnutí ANO Andreje Babiše nepodaří získat důvěru dolní komory. Zeman ve své funkci prezidenta oficiálně zůstane až do 8. března, a poté se uvidí, zda jej někdo na Hradě v prezidentské funkci nahradí nebo v ní bude pokračovat. Babiš má tak dost času na druhý pokus o sestavení vlády. Během nadcházejících dvou měsíců se uvidí, zda předseda ANO najde podporu pro svůj nový kabinet, a navíc, zda bude mít v novém prezidentovi ochránce.  Momentálně většina politických stran odmítá jakoukoli podporu Babišova kabinetu, avšak při druhém pokusu může být všechno jinak.