Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto.“ Zeman vystoupil na sjezdu komunistů

Prezident Miloš Zeman o víkendu vystoupil na jubilejním desátém sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v Nymburku. Setkání probíhalo v Obecním domě, před budovou se sešlo k demonstraci několik set aktivistů, kteří drželi transparenty s hesly jako „Česko není Rusko“, „Miloše do koše“ a mávali českými nebo unijními vlajkami.

Někteří z demonstrantů se pokusili proniknout do budovy, v narušení pořádku jim ale zabránili policisté. Protestujícím vadí především fakt, že poprvé od listopadu 1989 promluví hlava státu na sjezdu strany, která je následníkem totalitní KSČ. Demonstrací chtějí vyjádřit odpor k sbližování vládnoucí moci s komunisty. „Nymburku se za komunistů říkalo Jakešova Lhota a my chceme říct, že nejsme Jakešova Lhota a že se vymezujeme proti tomu, jak komunisté v poslední době vyvracejí historická fakta,“ vysvětlila jedna z organizátorek.

KSČM si na sjezdu zvolila (staro)nové vedení, v úvodu promluvil prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu shrnul historii komunistické strany, a především vyzval KSČM, aby učinila pokání za zločiny z 50. let. Zeman tři stovky delegátů také nabádal, aby strana nepromarnila příležitost a účastnila se nynějších vyjednávání o vládě společně s ANO a ČSSD.

Miloš Zeman na začátku své řeči upozornil, že bude mluvit upřímně, a proto se jeho projev možná nebude všem líbit. A začal rozborem únorových událostí roku 1948. „Soudružky a soudruzi, to, čemu říkáte Vítězný únor, byl ve skutečnosti prohraný Únor. A víte proč? Protože vytvořil monopol moci. A podobně jako v ekonomii, jakýkoli monopol vede k degeneraci, odstraňuje přirozenou soutěž, nevytváří tlak na inovace a zdokonalování se, a naopak vede k tomu, co bych nazval jakobínským terorem.“

„Co se tedy stalo po prohraném Únoru? Nejdříve justiční vraždy politických oponentů – Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů, například i Rudolfa Slánského. Jinými slovy to nebyly deformace, přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby, to byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu.“ řekl Zeman jednoznačně.

Prezident také komunistům vyčetl, že po srpnu 1968 způsobili zaostávání společnosti: „Jestliže v 50. letech bylo mnoho lidí uvrženo do vězení nebo koncentračních táborů, pak v době tzv. normalizace, tedy historického bezčasí, se ve skutečnosti vyřazoval obrovský potenciál naší společnosti tím, že lidé nemohli pracovat ve svém oboru, že jejich děti nemohly studovat a že platil takzvaný negativní kádrový výběr, to znamená čím hloupější člověk, tím větší měl šanci na získání nějaké funkce.“

Na závěr Zeman poděkoval za podporu v prezidentské volbě a zdůraznil, že je stoupencem levicové politiky a demokratického socialismu, kterým ale ten před rokem 1989 rozhodně nebyl.