Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ve Vídni přivítali Pavla s vojenskými poctami, ten ocenil rakouskou pomoc Ukrajině

Prezidenta Petra Pavla přivítal na úvod státní návštěvy jeho rakouský protějšek Alexander Van der Bellen ve vídeňském Hofburgu s vojenskými poctami. Po společném jednání obě hlavy států zdůraznily, že vztahy Česka a Rakouska jsou nyní mimořádně dobré a shodly se, že je chtějí dál rozvíjet. Pavel hovořil konkrétně také o nutnosti zlepšit dopravní spojení mezi oběma zeměmi a ocenil pomoc, kterou vojensky neutrální Vídeň poskytuje bránící se Ukrajině.

Jednání mezi čtyřma očima pak z rozhodnutí prezidentů trvalo více než půl hodiny, a protáhlo se tedy oproti původnímu plánu na dvojnásobek, sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Kancelář rakouského prezidenta už předem avizovala, že na setkání hlav států zazní téma Ukrajiny. „Obě země podporují Ukrajinu ze všech sil, Česko dělá skutečně maximum, ať už jde o dodávky vojenského materiálu, či pomoc a přijetí ukrajinských uprchlíků,“ řekl na tiskové konferenci Van der Bellen.

Za Českou republiku zároveň Pavel nabídl Rakousku spolupráci při modernizaci výcvikové letky rakouské armády. Podle médií jde o stroje L-39NG z Aera Vodochody. “Česká republika nabídla Rakousku možnost modernizace jejich taktického letectva, především v oblasti taktických podpůrných letounů a výcvikových letounů… Je to samozřejmě na rakouské straně, jestli se naše nabídka bude hodit do celkového kontextu zajištění obrany Rakouska, nebo ne,” řekl český prezident.

Rakouský list Kronen Zeitung už před časem napsal, že Vídeň zvažuje nákup letounů L-39NG z Aera Vodochody. Podle něj je ale pro kontrakt na nákup 18 cvičných strojů v hodnotě přes miliardu eur (přes 23 miliard korun) stále favoritem italská firma Leonardo se svými stroji M-346FA. Viceprezident Aera Filip Kulštrunk novinářům z Kronen Zeitung řekl, že nákup českých letadel by znamenal i příležitost pro mnoho rakouských firem, které by se na výrobě mohly podílet.