Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ve Vladislavském sále v sobotu prezident Zeman vyznamenal na 39 osobností. Na Václava Havla s 89 z roku 1998 ale nemá.

Prezidenti republiky mohou udělit nebo propůjčit Řád bílého lva, Řád T.G.Masaryka, nebo udělit medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Občané cizího státu mohou vyznamenání dostat kdykoli během roku, ti Čeští pouze 28. října nebo 1. ledna. Tradičně je ale pro oceňování vyhrazen 28. říjen.

V sobotu večer dne 28. října se ve Vladislavském sále v Praze setkala řada významných osobností při příležitosti předávání státních vyznamenání. Současný prezident ČR Miloš Zeman udělil nejvyšší počet vyznamenání za posledních pět let svého působení na Hradě. Vyznamenal na 39 osobností. Nicméně rekord stále drží první česká hlava státu Václav Havel, který v roce 1998 vyznamenal na 89 lidí. Celkem jich během svého fungování na pozici prezidenta udělil přes 400 v letech 1995 a 2002.

Za číslo 89 oceněných lidí Havla kritizoval tehdejší předseda Poslanecké sněmovny a Havlův následník Václav Klaus, který vyznamenal většinou kolem 25 osobností maximálně v období 10 let, kdy působil jako prezident republiky. Klaus v té době prohlásil, že se vyznamenání mají udělovat ročně pouze malé skupině lidí, a ne několika desítkám. Chtěl tak, aby se do historie zapsalo spíše méně osobností než více během jednoho roku. Doslova řekl, že má být vyznamenání jako šafránu. Výjimku pak Klaus učinil v den 90. výročí založení Československa v roce 2008, kdy vyznamenal 28 lidí.

Miloš Zeman se v minulosti dostal na mnohem nižší čísla. Například v roce 2013 udělil vyznamenání 29 osobnostem. Poté každý rok většinou dával řády nebo medaile asi 30 lidem.