Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Věčné spekulace o Zemanově zdraví. Má protézu?

Při minulých prezidentských volbách v roce 2013 se do druhého kola dostali Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Jedním z hlavních argumentů příznivců Miloš Zemana tehdy bylo, že Karel Schwarzenberg na funkci nestačí, protože ho trápí špatné zdraví.

S blížícími volbami se množí i otázky na Zemanovu kondici a zdravotní stav. Na rozdíl od jiných kandidátů, kteří po ohlášení kandidatury údaje o svém zdraví zveřejnili, Zeman se takovému kroku zatím vyhýbá. Vzhledem k tomu, že jej téměř při každé delší chůzi musí podpírat bodyguardi, je ale zřejmé, že minimálně problémy s neuropatií u prezidenta přetrvávají.

Zeman minulý týden v rozhovoru uvedl, že se cítí skvěle, ale šíří se o něm různé fámy. Například, že má na pravé noze protézu. Na přímou otázku televizního redaktora, zda skutečně nosí protézu, Zeman odpověděl s obvyklou dávkou sarkasmu: „Dovolte mi, abych si vyhrnul nohavici. Sáhněte si, pane redaktore”. Redaktor odvětil, že mu to připadá jako noha. „Skoro ano. Víte, teď jsou ale ty umělé protézy, které mají zvláštní vyhřívání, takže ta protéza může být i teplá. Nenechte se obelstít,” odvětil s potutelným úsměvem Zeman.

Vážnou debatu o Zemanově stavu před nedávnem rozvířil i radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík. Na svůj Facebook napsal, že prezident má rakovinu s prognózou dožití 3 až 7 měsíců. Rozšíření Bartíkova prohlášení do médií napomohl hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který se proti Bártíkově výroku ihned ostře ohradil a podal na něj trestní oznámení pro pomluvu a žalobu na ochranu osobnosti. Za újmu na svých právech požaduje Zeman po Bartíkovi 5 milionů korun a omluvu.

V rámci žaloby a trestního oznámení budou muset soudy a policie prověřit, zda se Bártíkovo tvrzení zakládá na pravdě a nejde tedy o pomluvu, nebo ne. Je tak pravděpodobné, že si obě instituce vyžádají podrobnou lékařskou zprávu. Vzhledem k tomu, že soudní řízení jsou zpravidla veřejná, jistě bude o Zemanově zdraví brzy jasno. Zda to však bude před volbami, zůstává otázkou.