Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Velvyslancem v Číně by mohl být končící viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, řekl Zeman

Novým velvyslancem v Číně se s největší pravděpodobností stane Vladimír Tomšík, který na konci listopadu skončí jako viceguvernér České národní banky. Jeho jmenování už prošlo českou vládu a čeká se jen na formální potvrzení, tzv. agrément z čínské strany.

Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře,“ řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES.

V současnosti je velvyslancem v Pekingu Bedřich Kopecký. Jenže ten upadl v nemilost Hradu poté, co v loňském roce připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti. Velvyslanecký Kopeckému končí až v roce 2020, ale zřejmě mu nebude dopřáno jej dokončit.

Vladimír Tomšík vystudoval na pražské Vysoké škole ekonomické Fakultu národohospodářskou a Fakultu financí a účetnictví, dále vystudoval Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově v Praze. Poté získal dva doktoráty, a to v oboru hospodářská politika na Vysoké škole ekonomické a v oboru ekonomie na Univerzitě Karlově. V roce 2004 se habilitoval na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické pro obor finance (docent). Roku 2009 byl na návrh Vědecké rady Vysoké školy ekonomické jmenován pro obor finance profesorem.