Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Z veřejného života neodcházím,“ řekl Drahoš po vyhlášení výsledků. Uvažuje o Senátu

Pro bývalého šéfa Akademie věd a poraženého kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše byla předvolební kampaň jednou z největších životních zkušeností, ze které chce v budoucnu čerpat. K výsledkům voleb se ale zatím příliš nevyjadřoval. Prohra byla opravdu těsná, když ve druhém kole získal 48,5 procenta s rozdílem pouhých 152 184 hlasů oproti vítězi. Svým příznivcům vzkázal, že sice nezvítězil, ale ani neprohrál. Zemanovi popřál spoustu zdraví a veřejně nesčetněkrát poděkoval za podporu všem voličům a rodině. Na konci svého vystoupení zazpíval státní hymnu spolu se svými příznivci. Pro některé je jeho chování možná překvapující, ale nebyla z něj cítit ani špetka poraženecké nálady. Ve štábu mu podporu vyjádřili i neúspěšní spolukandidáti na prezidenta Marek Hilšer, Michal Horáček a Pavel Fischer.

Z Drahoše čišela energie na kroky do budoucna. Opakovaně hlásal, že se jede dál. Líbí se mu aktivita a naděje, která se nesla v průběhu kampaně a následných voleb. Veřejnosti při svém děkovném projevu slíbil, že nadále plánuje ve společnosti šířit onu energii a naději. V aktuálním rozhovoru s několika médii se svěřil s myšlenkou, že neopustí veřejný a politický život. Zvažuje kandidaturu do Senátu. Horní komoru považuje za pojistku demokracie, což je názor, který řada českých politiků nesdílí, někteří dokonce dlouhodobě prosazují zrušení této ústavní instituce.

Jeden z nejzásadnějších problémů české společnosti vidí Jiří Drahoš v umělém rozdělování, ke kterému podle něj opětovně směřuje znovuzvolený prezident Miloš Zeman. Ten neustále hovoří o tzv. pražské kavárně související s rozdělením republiky na město a venkov. Díky předvolební kampani měl Drahoš možnost procestovat republiku, kde se potkával s občany, což jej přimělo si uvědomit, že republika ve skutečnosti tak rozdělená není. Tvrdí, že k částečnému rozdělení dochází, ale ne k tak zásadnímu, jak tvrdí Zeman.

Drahoš přemýšlí nad různými variantami svého dalšího působení, mezi které patří i vstup do europarlamentu. Zatím sdělil, že si vše musí pořádně promyslet. Jediné, co zatím potvrdil je to, že žádnou stranu zakládat nebude.